Vysvetlenie funkcií v OLED TV

Rozmer uhlopriečky

Rozmer uhlopriečky je u nás vždy uvedený v dvoch merných jednotkách v palcoch a centimetroch. Uhlopriečka sa meria uhlopriečne čo znamená rozmer napríklad z ľavého dolného rohu do pravého horného rohu alebo naopak. Tento rozmer je vždy len informačný. Každá obrazovka je v nejakom konštrukčnom obale ktorý ju po okrajoch prekrýva a často krát aj pridáva na rozmere. Rozmer uhlopriečky udáva len akúsi rozmerovú triedu preto ,že televízor z rozmerom 82cm/32“ môže mať uhlopriečku od 81cm až 83cm záleží od výrobcu.

Rozlíšenie obrazovky (displeja)

Rozlíšenie obrazovky uvádza počet pixelov na obrazovke. Na trhu je v ponuke niekoľko rozlíšení ako napríklad: HD Ready (1280 × 720), Full HD (1920x1020) alebo Ultra High Definition - UHD 4K (3840 × 2160). Každý tento údaj uvádza počet pixelov ktorý je zobrazený na obrazovke (šírka X dĺžka).

3D Zobrazenie

Televízor s touto funkciou vie na ploche 2D zobraziť s pomocou špeciálnych okuliarov trojrozmerný priestorový obraz.

Technológia zobrazenia

Najväčší rozdiel medzi nimi je v technológií výroby a v spôsobe podsvietenia. Rozdiely sú následovné:

LCD
využíva na podsvietenie neónové trubice.

LED
na podsvietenie sa používajú led diody. Výhodou oproti LCD je jasnejší a ostrejší obraz a nižšia spotreba elektrickej energie. LED televízory sú užšie a dokážu zobraziť väčšie množstvo farieb.

OLED
displej sa skladá z organických svetlo-emitujúcích diód. Výhodou oproti LCD a LED TV je, že OLED nemá žiadne bočné podsvietenie. V OLED televízoroch je každý pixel osvetlený samostatne. Výsledkom čoho je lepší kontrast, vyšší jas, sýtejšie farba, dokonalá čierna atď ...

HDR

High Dynamic Range zobrazuje širší dynamický rozsah ako štandardný dynamický rozsah. S pomocou tejto funkcie budú farby o stupeň realistickejšie, dodajú obrazu lepší kontrast a vernejšiu kópiu skutočnej reality.

Počet tunerov

Televízor s jedným tunerom umožňuje sledovať iba jeden program a súčasne ho aj nahrávať. Televízor s dvoma tunermi umožňuje sledovať na obrazovke súčasne dva programy, alebo jeden program sledovať a druhý nahrávať. Po prípade oba programy súčasne nahrávať.

Smart TV

Smart TV v preklade „Múdra Televízia“ umožňuje pri pripojení k internetu zobrazovať rôzne internetové stránky, služby či aplikácie (napr. internetový prehliadač, netflix, youtube, facebook a mnoho ďalších).

WIFI

WIFI vo voľnom preklade „Bezdrôtová vernosť“ umožňuje používať internet bez potreby pripojenia sa cez kábel.

Zobrazovacia frekvencia panelu

Zobrazujúca frekvencia sa uvádza v jednotkách HERTZ (značka Hz). Hertz udáva počet kmitov napätia alebo prúdu pravidelne sa opakujúcich za jednu sekundu. Obrazovky televízorov rozdeľujeme podľa počtu hertzov na 50hz , 100hz a 200hz. Vstupný signál do televízorov je väčšinou 50Hz, následne záleží od kvality televízora koľko chýbajúcich medzi-snímok vie dopočítať.

Hbb TV

Skratka pochádza zo slova „Hybrid Broadcast Broadbad“ čo je v preklade „Hybridná Televízia“. Táto funkcia dokáže kombinovať klasické vysielanie s vysielaním cez internet. Televízia s touto funkciou zlučuje na obrazovke výhody štandardného televízneho vysielania s možnosťami príjmu akéhokoľvek obsahu šíriteľného cez internet ako sú odkazy na fotografie, audio či video.